GİB E-FATURA

GİB E-FATURA İŞLEMLERİ

Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye de vatandaşa hizmet vermekte olan diğer tüm kurumlar gibi modern dünyanın olanaklarını en iyi şekilde kullanmaktadır. Vatandaşların günümüz modern dünyasının koşulları çerçevesinde kaliteli bir hizmet alabilmesi amacı ile Gelir İdaresi Başkanlığı, pek çok konuda olduğu gibi fatura konusunda da interneti etkin bir şekilde kullanmaktadır.

Bu noktada GİB e-fatura sistemini aktif olarak vatandaşların hizmetine sokan Gelir İdaresi Başkanlığı, hem vatandaşların faturalarını daha kolay bir şekilde temin edebilmesi ve faturalarına daha hızlı ulaşabilmesine olanak sağlamak hem de faturalardan oluşan gereksiz kağıt ve kırtasiye tüketiminin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

GİB E-Fatura Kimler İçin Geçerli

04.12.2003 tarihli ve 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olan mükellefler ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31.12.2011 tarihi itibariyle asgari 25 Milyon TL brüt satış hasılatına (ciro) sahip olanlar kapsama dahil olmaktadır.

Ayrıca 06.06.2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu na ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal eden mükellefler ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31.12.2011 tarihi itibariyle asgari 10 Milyon TL brüt satış hasılatına olan mükellef kapsama dahil olmaktadır.

Bu her iki grup içinde 01.09.2013 tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığı na başvurmak ve 31.12.2013 tarihine kadar GİB e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu bulunmaktadır.

E-Fatura Portal Yöntemi

E-Fatura Portal Yöntemi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından "www.efatura.gov.tr" internet adresinden ücretsiz olarak sunulan bir e-fatura uygulaması hizmetidir. e-Fatura Uygulamasını entegrasyon yolu ile kullanma konusunda yeterli alt yapıya sahip olmayan kullanıcıların uygulamadan yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen e-Fatura Portalı, e-Fatura Uygulamasına ait temel fonksiyonları bünyesinde barındıran bir web uygulamasıdır.

Kullanıcı hesabını aktive eden kullanıcılar e-Fatura Portalına giriş yaparak e-fatura göndermeye ve/veya almaya başlayabilecektir. Bu yöntem ile faturalarınızı GİB Portal üzerinden manuel olarak oluşturabilir veya kendi bilgi işlem sisteminizde Başkanlığın belirlediği formatta oluşturup Portal hesabınıza yükleyebilirsiniz.

E-FATURA PORTALI GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

 

E-FATURA TEST PORTALI GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

 

ELEKTRONİK İMZA İLE E-FATURA PORTALINA GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

KAYITLI KULLANICI LİSTESİ

397 Sıra no'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile getirilen e-Fatura Uygulamasına, Mali Mühür Sertifika temin işlemlerini tamamlayarak dahil olan kullanıcıların alfabetik sıralı listesi aşağıda sorgulanabilir.

KAYITLI KULLANICI LİSTESİNDE ARAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

E-FATURA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

421 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne (tebliğe ulaşmak için tıklayınız) göre 2013 takvim yılı sonuna kadar e-fatura uygulamasına zorunlu olarak dahil olacak mükellefler için son başvuru tarihi 01.09.2013’tür.

e-Fatura uygulamasından yararlanmak için üç farklı yöntemden istediğinizi seçebilirsiniz. Bu kapsamda;

  • Başkanlık’tan özel entegrasyon izni almış kurumların bilgi işlem sistemleri kullanılarak yapılan entegrasyon
  • Bilgi İşlem Sistemi altyapınızın yeterli olması durumunda Bilgi İşlem Sisteminin Entegrasyonu
  • Başkanlığımız tarafından www.efatura.gov.tr internet adresi üzerinden ücretsiz olarak sunulan GİB Portal

yöntemlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Mükellefler, başvuru esnasında uygulamadan yararlanma yöntemlerinden durumlarına uygun olan birisini belirtmek zorundadır. Uygulamadan yararlanmak isteyen mükelleflerin uygulama karşısındaki durumu ve uygulamadan yararlanma prosedürleri, yapacakları başvuru üzerine Başkanlık tarafından belirlenecektir.

Uygulamadan yararlanmak isteyen mükellefler posta yoluyla veya elektronik ortamda başvuru yapabilmektedir.

Posta yoluyla başvuru yapmak isteyen mükelleflerin başvuru belgelerini "Gelir İdaresi Başkanlığı – Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı(I) İlkadım Cad. 06450 Dikmen/ANKARA" adresine göndermeleri gerekmektedir.

E-FATURA BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Borç Sorgulama

Borcunuz mu var? Olmayan yok ki!. Sitemiz BorçSorgulama.com sayesinde SSK, SGK, Bağkur Prim Borçları, Elektrik Su Cep Telefonu Doğalgaz gibi günlük ihtiyacımız olarak kullandığımız hizmetveren firmalara borç sorgulama ve fatura ödeme sayfalarına ulaşabilir, bu sayfalarda işlem yapabilmek için gerekli ipuçlarına ulaşabilirsiniz.